YEMEK ÂDÂBI YEMEKTEN ÖNCEKİ ÂDÂB

YEMEK ÂDÂBI  YEMEKTEN ÖNCEKİ ÂDÂB
  • 21.12.2014
  • 1.322 kez okundu

YEMEK ÂDÂBI

YEMEKTEN ÖNCEKİ ÂDÂB

1. Yenilen şey helal ve temiz olmalıdır.

2. Elleri yıkamak. Nitekim Allah Rasulü Sallallâhu aleyhi ve sellem buyuruyorlar ki : ”yemekten önce elleri yıkamak fakirliği , yemekten sonra elleri yıkamak deliliği giderir.” El ile iş yaparken insan kirlilikten kurtulamaz. Bunun için insan hem kendi, hemde çevresinin temizliği için elleri yıkamalıdır. Zira kişi yemekten önce ellerini yıkamazsa elindeki kirler yiyeceği vasıtasıyla vücuduna bulaşır ve hastalığa sebep olur. Yemekten önce eller yıkandıktan sonra havluya silinmeden yemeğe oturulur.

3. Yemek yerde hazırlanacak bir sofra üzerinde yenilmelidir. Allah Rasulü Sallallâhu aleyhi ve sellem bir yemek getirildiği zaman yere koyup yerlerdi.

4. İlk oturuşta sofraya güzel oturmalı ve o oturuşu sofranın sonuna kadar devam ettirmelidir. Peygamber Efendimiz Sallallâhu aleyhi ve sellem çoğu zaman yemek için diz çöker, ayaklarının sırtları üzerine iki dizinin üzerine otururdu. Bazen de sağ ayağını diker , sol ayağının üzerine oturur ve şöyle buyururlardı :
”Ben yaslanarak yemem. Çünkü ben Allahu Teâla’nın bir kuluyum. Kulların yediği gibi yer, kölenin oturuşu gibi otururum.”
Yaslanarak su içmekte mekruhtur. Çünkü bu şekilde su içmenin mideye zararı vardır. Uzanarak ve yaslanarak yemek yemekte mekruhtur. Çerez gibi şeyler bu hükmün dışındadır.

5. Yemek yerken ibadete kuvvet kazanmak için yemeğe niyet etmelidir. Yemeği sadece lezzet alma ve zevklenme gayesiyle yememelidir. Zira bu şekilde yemek hayvanların yemesi gibidir. Az yemek yemelidir. Zira insan az yerse ibadete kuvvet niyetiyle yediği doğrulanır. Çünkü doyasıya yemek yemek ibadete kuvvet kazandırmaz, tam tersine ibadete mani olur. İnsan karnını üçe ayırmalıdır : Bir kısmını yemek ile, bir kısmını içecekler ile, bir kısmınıda nefes ile doldurmalıdır.

6. Mevcut olan rızka hazır olan yemeğe razı olmalıdır.

7. Namaz vakti geldiğinde sofra hazırlanmış ise yemeği namazdan sonraya tehir etmemek.

8. Sofrada tek oturmamak , aile fertleri de olsa bir kaç kişiyle birlikte sofraya oturmak.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ