Temiz kalpli gemici ve Nahiv alimi

Temiz kalpli gemici ve Nahiv alimi
  • 09.12.2014
  • 1.161 kez okundu

Temiz kalpli gemici ve Nahiv alimi

Bir nahiv (dilbilgisi) alimi gemiye binmişti. Sefer esnasında ilmine mağrur bir şekilde gemici ile sohbete koyuldu. Gemiciye zaman zaman muhtelif sualler sordu ve muhatabından ”bilmem” cevabını alınca da ona karşı ilmiyle iftihar etmek üzere :

 –” Yazık ! cehaletin sebebiyle ömrünün yarısını heba ve ziyan etmişsin.”

   Temiz kalpli gemicinin,bu küçük düşürücü davranışa gönlü kırıldı ise de,olgunluk gösterip nahivciye cevap vermedi, sustu. Derken şiddetli bir fırtına çıktı ve gemi müthiş bir girdabın içine sürüklendi. Herkesi büyük bir telaşın kapladığı o hengamede gemici,nahivciye döndü ve :

–”Ey üstad, yüzme bilir misin ?” diye sordu.

  Nahivci, solmuş sararmış bir vaziyette titrek bir sesle kekeleyerek:

–” Hayır bilmem ! ” dedi.

Bunun üzerine gemici,mahzun bir eda ile şu mukâbelede bulundu :

–”Nahiv bilmediğim için benim yarı ömrüm mahvolmuştu, öyleyse şimdi senin bütün ömrün mahvoldu. Zira gemimizin bu girdaptan kurtulma imkanı yoktur. Ey nahivci ! Bu deryada nahivden ziyade yüzme ilminin daha faydalı ve zaruri olduğunu bilmiyor muydun ? ”

Kıssadan anlaşılacağı üzere ; Bu fani vûcud gemisi ölüm girdabında çırpınırken,yani ecel yaklaşınca; asıl ihtiyaca cevap vermeyen, yaşanmayan, irfana dönüşmeyen, ruhsuz, kuru ve sırf nefsin rahatına hitap eden bilgiler fayda vermeyecektir.

Peygamberimiz ; ” Yarabbi senden ilm-i nâfi istiyorum ! Faydası olmayan ilimden sana sığınıyorum.” diyerek duada bulunmuştur.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ