Taziyefnin hükmü nedir?

Taziyefnin hükmü nedir?
  • 28.11.2014
  • 1.222 kez okundu

Taziyefnin hükmü nedir?

Taziye sabır dilemek demektir. Bir yakını vefat eden kimseler taziyede bulunmak ve ölenin aile efradının doyurulması, komşu ve akrabalarının yemek yapıp onlara götürmeleri müstehaptır. Çünkü Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, Cafer bin Ebi Talib’in şehid olduğu haberi geldiğinde, Cafer’in ailesine yemek yapılıp götürülmesini emretmiş ve muhtelif hadis-i şeriflerinde taziye de bulunmanın sevabının büyüklüğünden bahsetmiş, hatta bu mükafatın, musibete uğrayıpta sabredenin mükafatı kadar olacağını belirtmiştir. (Tırmizi, îbn-i Mace)

Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

“Kim bir felakete (musibete) uğramışa taziyede bulunursa, Allah onun sevabının bir benzerini de taziye edene verir.” (Tırmizi)

Taziye için belli bir zaman olmamakla beraber, ölüm vukuun­dan itibaren o beldede bulunanların üç gün içinde ve ilk karşılaştık­ları zaman taziye de bulunmaları gerekir. Bu definden sonra olabile­ceği gibi önce de olabilir. Ölünün aile efradının oturduğu yerdekiler için taziyeyi üç günden sonraya bırakmak mekruhtur. Uzakta olanlar ise ne zaman görüşürlerse o zaman taziye de bulunurlar.

Taziyeye gidiyoruz diye ölü evinde toplanıp yemek yemek veya ölü sahibinin taziyeye gelenlere üç güne kadar evinde ziyafet vermesi mekruhtur. Eğer varisler arasında henüz baliğ olmamış olan­larda varsa o zaman bu yemek onların rızası söz konusu olmadan onların malından harcandığı için haram olur. Nitekim sahabe-i kiram ölü evinde ziyafet vermenin yasak olduğunda icma etmişlerdir. Çünkü bu gibi fiiller cehalet devri adetlerindendir. Ama ziyafet vermeyipte fakirleri toplayıp ölünün hayrı için yemek yedirmek caizdir. Başka bid’âtler karıştırmamak şartıyla bu müstehap olan tasadduktan sayılır.

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ