Sene Başı Duası

Sene Başı Duası
  • 09.10.2014
  • 3.458 kez okundu

SENE BAŞI DUÂSI -25 EKİM 2014 CUMARTESİ

Rivâyete göre : ” Her kim muharrem ayının evvelinde üç kere :

”Bütün hamdler, âlemlerin Rabbi olan Allâh’a aittir. Salâtu Selâm, Efendimiz Muhammed’in ve âl-i ashâbının tamamının üzerine olsun. Ey Allâh ! Sen Ebedî’sin,Kadim’sin başlangıcın ve sonun yoktur ! Hayy’sın, kerimsin Hakiki hayat sahibi de, kerem sahibi de ancak Sensin !
Hannân’sın, Mennânsın son derece acıyan ve çokça lütuflarda bulunan Rabbimizsin !

İşte bu yeni senedir. Ben bu sene Senden dilerim ki beni kovulmuş şeytandan ve onun dostlarından koruyasın, kötülüğü çokça emreden bu nefse karşı bana yardım edesin ve beni Sana yaklaştıran amellerle meşgul edesin. Ey kerem sahibi ! Ey celâl ve ikrâm sahibi ! Ey acıyanların en merhametlisi ! Rahmetinle kabul eyle !

Allâh-u Teâla, Efendimiz ve Peygamberimiz Muhammed Sallallâhu aleyhi ve sellem’e, âl-i ashâbının ve Ehli Beytinin tamamına salât ve selâm eylesin” derse, şeytan : ” Ömrünün kalan kısmında kendisini güvenceye aldı, artık biz bu kişiden ümidi kestik” der ve Allâh Celle Celâlühü ona, kendisini şeytan ve etbâ’ından sene boyunca korumak üzere iki melek görevlendirir.”
( Safûri, Nüzhetü’l mecâlis 1/156 Mâül-Ayneyn, Nâ’tü’l-bidâyât sh : 165 )

Ebulleys-Es-semerkandî Rahimehullâh’ın beyânı vechile ; Muharrem ayının evvelinde şu duânın bin kere (1000) okunması çok faziletlidir :

”Ey Allâh ! İşte bu yeni bir senedir. Sen kadîm evveli olmayan bir padişahsın. Ey celâl ve ikram sahibi ! Ben Senden, bu senenin hayrını ve bu sene içinde olacakların hayırlı olmasını dilerim. Bu senenin şerrinden ve içinde olacakların şerlerinden Sana sığınırım. Bu senenin sıkıntılarından ve ibâdetlerden alıkoyacak meşguliyetlerinden kurtulmam için Senin bana kâfi gelmeni talep ederim.” ( Ebulleys es-semerkandi, tenbihul gâfilin sh : 334 )

Bin kere okuma fırsatı bulamayanlar yüz kere okuyabilirler. Ona da imkân bulamazlarsa üç kere okumayı ihmâl etmesinler.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ