Rasûlullâh’ın Ağrının Nefesle Tedâvisinde İzlediği Yol

Rasûlullâh’ın Ağrının Nefesle Tedâvisinde İzlediği Yol
  • 11.10.2014
  • 1.683 kez okundu

Müslim’in Sahihin’de Osman ibni Ebi Âs’tan rivâyet ettiğine göre :

”Bu zât müslüman olduğu günden beri vücûdunda hissettiği bir rahatsızlığını Rasûlullâh Sallallâhu aleyhi ve sellem’e arz etti. Bunun üzerine Rasülûllâh Sallallâhu aleyhi ve sellem o’na :

-”Elini vücûdunun ağrıyan yerine koy ve üç ke ”Bismillâh” Allâh’ın adıyla, yedi kez de ”Eûzü bi-ızzetillâhi ve kudretihi min şerri mâ ehızû ve ehâzirû ” 
”Hissettiğim ve sakındığım şeyin kötülüğünden Allâh’ın izzet ve kudretine sığınırım, de”
buyurdu.

Allâh’ın adını anmak, her şeyi ona bırakmak, ağrının kötülüğünden Allâh’ın izzet ve kudretine sığınmaktan ibâret olan bu tedavide ağrıyı gideren bir özellik vardır. Üç kez tekrarı, hastalığı yapan maddenin çıkarılması için tekrar tekrar uygulanan ilaçta olduğu gibi daha etkili ve daha faydalı olsun içindir. Yedi sayısında ise başka sayılarda bulunmayan bir özellik vardır.

Buhari ve Müslim’in sahîhlerinde rivâyet edildiğine göre :

Peygamber Efendimiz Sallallâhu aleyhi ve sellem, bazı yakınlarını ziyâret eder, sağ eliyle onları sıvazlar, bu esnâda ;

DUÂNIN ARAPÇA OKUNUŞU

”Allâhümme rabben-nâsi ezhibi’l-be’si veşfi enteş-şâfî lâ şifâ-e illâ şifâ-üke şifâ-el-lâ yüğâdiru segamen”

ANLAMI

”Ey insanların Rabbi !.. Şu hastalığı gider. Şifâ ihsân et. Ancak sen şifa verensin. Senin şifândan başka hiç bir şifa yoktur. Ey Rabbim !.. Bu hastaya öyle bir şifa ver ki hasta üzerinde hiç bir hastalık izi bırakmasın !..” derdi.

Bu nefes edişte, Rablığın mükemmelliği ve şifa sebebiyle rahmetinin kemâli vesile edilerek Allâh’a yönelme, O’nun şifa vericilikte tek olduğunu, O’nun şifâsından başka şifa bulunmadığını belirtmek vardır. Buradaki Allâh’a yöneliş, aynı zamanda Allâh’ın birliğini, ihsânını, iyiliğini ve Rablığını da bünyesinde toplar.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ