PEYGAMBER EFENDİMİZ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM’E TABİ OLMA ÂDABI

PEYGAMBER EFENDİMİZ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM’E TABİ OLMA ÂDABI
  • 04.12.2014
  • 1.318 kez okundu

PEYGAMBER EFENDİMİZ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM’E TABİ OLMA ÂDABI

Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygambere tabi olmak demek O’nun izinden gitmek demektir. Bu da O’nun davranış ve sözlerine gönül verip emirlerini dinlemek, yasaklarından kaçmak, sünneti seniyyesine canı gönülden sarılmakla mümkündür. Allahu Teala  ” Ey iman edenler ! Allaha itaat edin ve Rasulüne de itaat edin”( Nisa süresi 59 ) buyurarak Peygamber Endimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem’e itaat etmek bazı adab ve esaslara uymakla mümkündür. Bunlardan bazıları şunlardır :

1) Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vesellem‘in ve sahabelerinin takip ettiği yoldan gitmek.

2) Peygamber Efendimiz Sallallâhu Aleyhi ve sellem’in sünnetlerine sarılmak onları yaşamaya çalışmak.

3) Salih kimselerle oturup sohbet etmek.

4) Toplumun ahlakının bozulduğu ve kötülüklerin yayıldığı zaman, sünneti seniyyeye sarılmak. Çünkü  Peygamber Efendimiz Sallallâhu aleyhi ve sellem böyle bir devirde sünneti seniyyeye sarılanın mükafatını bildirmek için ”Kim fesat kötülüklerin yaygın olduğu zamanında benim benim sünnetime sarılırsa o kimseye yüz şehit sevabı verilir.” Buyurmuşlardır.

5) Sünnete sarıldığından dolayı  Allahu Tealadan iyilik ve mükafat beklemek. Peygamber Efendimiz Sallallâhu aleyhi ve sellem ” Kim benim sünnetime kendisini adayıp onu sünnetimi korursa, Allahu Teala o kimseye dört özellik ihsanda bulunur.

1) İyilerin kalplerinde o kimsenin sevgisi olur.
2) Kötülerin kalpleri ondan korkar.
3) Rızkı bol olur.
4) Dinde kendisine güvenilen bir kimse olur. Buyurarak sünnete sarılan kimsenin alacağı mükafatlardan bazılarını bizlere bildirmiştir.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ