Ölüye telkin vermenin aslı var mıdır?

Ölüye telkin vermenin aslı var mıdır?
  • 28.11.2014
  • 2.050 kez okundu

Ölüye telkin vermenin aslı var mıdır?

Ölü kabre konulup defin işi tamamlandıktan sonra, ölüye telkin verilip verilmeyeceği hususunda alimler ihtilaf etmişlerdir.

İmam-i Malik:Ölülerinize La İlahe İllallah telkin edin.” (Müslim) hadisindeki ölülerden, ölüm döşeğindeki hastaların kas- dedildiğini belirterek, definden sonra telkine dair sahih bir haber bulunmadığı için, ölüye telkin vermek mekruhtur, demiştir.

îmam-i Şafii ise, yukarda geçen hadisteki ölüler kelimesinin hakiki manada olduğunu belirterek, definden sonra telkinin sünnet olduğunu söylemiştir. Ahmed bin Hanbel de bu görüştedir. İmam-i Azam ise, telkinin ne emredilmiş, ne de yasaklanmış olduğunu, insanların definden sonra telkin verip vermemekte serbest olduk­larını söylerken, telkinin sünnet olduğuna kail olan ulema, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in definden sonra telkini emrettiğini belirtmektedirler.

Ravza isimli kitapta şöyle denmiştir:

“Telkin ile ilgili hadis-i şerif, her ne kadar zayıf ise de, bazı sahih hadislerle takviye edilmiştiri Birinci asırdan günümüze kadar müslümanlar tarafından okunmuş ve okunmaktadır.”(Muğni’l-Muhtaç; 1/367)

Sonuç olarak; definden sonra telkin vermek meşrudur. Ama yapdması kesinlikle emredilmiş bir iş değildir. Bu hususta müçtehid- ler mekruh, mübah ve sünnet olmak üzere üç ayrı fikirdedirler. Ümmet-i Muhammed’in çoğu eskiden bu yana bu hareketi güzel görüp yaptıklarından, hatta kendisine telkin verilmesini vasiyet eden­lerin bulunmasından ötürü güzel bir hareket olduğunu söylemek en iyisidir. Herkes ölüsüne telkin verip vermemekte serbest bırakılır, dileyen verir, dileyen de vermez.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ