Ölü için Kurran-i Kerim okunmasının, ölüye faydası var mıdır?

Ölü için Kurran-i Kerim okunmasının, ölüye faydası var mıdır?
  • 27.11.2014
  • 1.402 kez okundu

Ölü için Kurran-i Kerim okunmasının, ölüye faydası var mıdır?

İmam-i Azam, Ahmed bin Hanbel ve Şafii alimlerden bir kısım, kıraatin sevabının ölüye ulaşacağını söylemişlerdir. Bu insanın yaptığı amelin sevabının bir başkasına bağışlanmasıdır. Hatta bazı alimlere göre, ölüye bağışlanmak şartıyla her amel-i salihin sevabı ulaşır.

İmam-i Azam, Ahmed bin Hanbel ve İmam-i Malik’e göre, kabir yanında Kur’an okumak mekruhtur. İmam Muhammed’e göre ise, kabir başında Kur’an okumak mekruh değil, müstehaptır. Hanefi mezhebinde tercih edilen görüş, İmam Muhammed’in görüşüdür. Bir rivayette Ahmed bin Hanbel de İmam Muhammed ile aynı görüştedir. Bunlar kabristanda Kur’an okumayı tavsiye eden bazı hadislerle ve İbn-i Ömer radıyallahu anh’dan gelen haberle delil getirmişlerdir. İbn-i Ömer radıyallahu anh vefatında, defnedilirken kabri üzerine bakara suresinin başının ve sonunun okunmasını vasiyet etmiştir.

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bir hurma dalım ikiye bölmüş ve bir mezara yansını, diğerine de diğer yarısını dikmiş ve şöyle buyurmuştur:

“Kurumadıkları müddetçe, mezarda yatanların azablarının hafifletmesi umulur:” (Buhâri, Müslim)

Buradan da anlaşılıyor ki, Kur’an okumakta ölüye fayda verir. Çünkü o hurma dalları yaş kaldıkları müddetçe mezardakilere faydalarının dokunacağı umuluyorsa, mü’minin okuyacağı Kur’an- dan istifade etmesi daha evladır.

Hülasa; sırf Allah rızası için okunan Kur’anın sevabını ölülere bağışlamakla, kendilerine fayda verileceği umulur.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ