Ölü doğan çocuğun üzerine cenaze namazı kılınırmı?

Ölü doğan çocuğun üzerine cenaze namazı kılınırmı?
  • 28.11.2014
  • 3.829 kez okundu

Ölü doğan çocuğun üzerine cenaze namazı kılınırmı?

Hanefi mezhebine göre, çocuk doğduktan sonra ölürse, bakılır; doğduğunda sesi çıkmış veya hareket göstermişse, ona bir isim konulur, yıkanır ve namazı kılınır. Sesi çıkmadan, hareket göstermeden ölmüş veya ölü olarak doğmuşsa, o takdirde bir bez parçasına sarılır, namazı kılınmaz. Zahir rivayetin dışındaki rivayetlere göre yıkanır. Muhtar olan da budur. Yıkanmadığı takdirde bir şey gerekmez. (Fethu’l-Kadir; 1/465)

Burada da belirtildiği gibi, henüz âzâsı tamamlanmayan düşük çocuğun da namazı kılınmaz. Muhtar olan kavle göre yıkanır ve öyle defnedilir. Yıkanmadığı takdirde de bir şey gerekmez.

Şafii mezhebine göre, çocuk doğduktan sonra, eğer ses çıkarmışsa, onun hükmü büyük insan gibidir. Yani yıkanır, kefenlenir, cenaze namazı kılınır ve gömülür. Çünkü hayat sahibi olduktan sonra öldüğü kesin olarak anlaşılmıştır. Eğer hiç ses çıkarmazsa bakılır; eğer hareket etme gibi bir hayat belirtisi göstermişse, azhar görüşe göre cenaze namazı kılınır. Çünkü canlı olma ihtimali vardır. Eğer böyle bir hareket göstermemişse, üzerine namaz kılınmaz. Doğum için gerekli olan müddeti yani aylarını tamamladıktan sonra düşük olan çocuk üzerine mutlaka namaz kılınır.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ