Namazı terk edenlerin dokunulmazlığı kalkar

Namazı terk edenlerin dokunulmazlığı kalkar
  • 21.11.2014
  • 2.557 kez okundu

NAMAZI TERK EDENLERİN DOKUNULMAZLIĞI KALKAR !!

Mu’az ibni Cebel Radıyallâhu anh’ın şöyle anlattığı rivayet edilmiştir :

Bir adam : ”Ya Rasûlellâh ! Bana bir amel öğret ki onu yaparsam cennete gireyim ” dediğinde Rasûlüllah Sallallâhu aleyhi ve sellem : ” Yakılsanda Allah’a hiç bir şeyi ortak koşma.

Seni bütün  malından çıkarsalar da ana babana itaat et. Şarap içme, çünkü o bütün şerlerin anahtarıdır. Kasten namazı sakın terk etme, çünkü namazı kasten terk edenden Allâh’ın zimmeti berî olur ( ona azap etmeme teminâtı kalkar ).

İdare makamının sana lâyık olduğunu bilsen de, yetkililerle münâzaa etme ( çekişme ).
Lütfundan âilene infakta bulun, fakat onlardan sopayı kaldırma, Allâh yolunda onları korkut. Ganimet malında hâinlik yapma ve harpten kaçma ” buyurdu. ( Taberâni, el-Mu’cemu’l-kebir, no : 156,20/82 ; Müsnedü’ş-Şâmiyyin, no : 2204, 3/256 ; Ahmed ibni Hanbel , el-Müsned, no : 22136, 8/249 ; ibni Mâce, Fiten : 23, no : 4034,2/1339 )

İbni Mâce muhaşşîsi İmam-ı Sindî Rahimehullah ‘ın beyanına göre ; bir kimseye islam hükümlerini icra ederek mal ve can güvencesi vermek için namaz kılıp kılmadığı ve cemaate gelip gelmediği esas alınır. Ama kalbinden inanmış olup olmamasının hesabı Allah’a aittir. Dolayısıyla namazı ve cemaati terk eden kimselerle, kafirler, ( zimmilik ve cizye ödeme gibi belli şartlar haricinde ) dokunulmazlıklarının kalkması hususunda eşit olurlar. ( 1/564 )

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ