Namaza Dair Bazı Tabirler

Namaza Dair Bazı Tabirler
  • 10.11.2014
  • 2.447 kez okundu

SALÂT : Namaz demektir. Çoğulu  ”Salevat” dır. Salât, lügatta ”dua” manasınadır. Şer’i şerifte ” bildiğimiz mübarek ibadetten, rukünler ve zikirlerden ibarettir.’ Namaz kılana da ” Musalli ” denir.

Bir de salât Peygamber Efendimiz Sallallâhu aleyhi ve sellem hakkında ” Allahümme salli ve sellim alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed = Ey Allah’ım ! Efendimiz Hazreti Muhammed’e ve Efendimiz  Hazreti Muhammed’in  âline salât ve selam buyur.”  gibi bir tarzda yapılan dua manasına gelir. Bu salât ve selamdan maksat ise Rasulü Ekrem Efendimizin dünyada da , ahirette de her türlü tazimlere nail olmasını istemekten ve bu vesile ile kendisine olan bağlılığımızı , hürmetimizi göstermekten ibarettir.

TEKBİR : ” Allah’u Ekber ” demektir.

KIYÂM : Ayakta durmaktır.

KIRAAT : Kuranı Kerimden bir miktar okumaktır.

RÜKÛ : Lügatta ‘‘ eğilmek ” demektir. Din ıstılâhında ” Namazda kıraatten sonra eğilerek baş ile arkaya düz bir vaziyet vermektir.”

KAVME : Rükûdan kıyama kalkıp bir kere ” Sübhâne Rabbi yel âzîm” diyecek kadar durmaktır.

SECDE : Namaz kılarken eğilerek yüzün bir miktarını Hak Teala’ya tazim için yere koymaktır. Birbiri ardınca yapılan iki secdeye ” Secdeteyn ” denir. ”Sücud’‘ tabiri de secde etmek ve secdeler manasına gelir.

CELSE : İki secde arasında bir defa ” Sübhâne Rabbiyel âzim” denilecek kadar oturmaktır.

KÂ’DE : Namazda teşehhüt için , yani ” Ettehıyyâttü lillâhi”yi okumak için oturmaktır. Bir namazda iki defa oturulursa birincisine ”kâ’de’i ula = ilk oturuş”, ikincisinede ”kâ’de’i ahire = son oturuş ”, denir.

REKAT : Namazın bölüklerinden her biri demektir. Şöyle ki, bir namazda kıyam ile rukû ve iki secdenin toplaı bir rekattır. Bir namazda iki defa kıyam ile rukû ve sücut bulunursa o namaz , iki rekatlı bulunmuş olur. Üç veya dört defa bulunursa namaz da üç veya dört rekatlı olmuş bulunur.

ŞEF’ = ÇİFT : Namazların her iki rekatı demektir. Dört rekatlı bir namazın evvelki iki rekatına ”şef’i evvel” diğer iki rekatına da ” şef’i sâni ‘ denir. Üç rekatlı bir namazın üçüncü rekatı da bir ”şef’i sâni ” demektir.

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ