Namaz kılmayanların ahirette bitmez tükenmez azapları

Namaz kılmayanların ahirette bitmez tükenmez azapları
  • 21.11.2014
  • 3.783 kez okundu

NAMAZ KILMAYANLARIN KAFALARININ AHİRETTE KAYALARLA EZİLECEĞİ VE BİTMEZ TÜKENMEZ AZAPLARI

Semure ibni Cündeb Radıyallâhu anh şöyle anlatmıştır :

Rasulullah Sallallâhu aleyhi ve sellem çoğu kere ashâbına : ”içinizden rüya gören oldu mu ?” Diye sorar, böylece kendisine Allah’ın anlatılmasını murad ettiği rüyalar anlatılırdı.

Bir sabah o bize : ” Dün gece bana iki gelen geldi . Onlar beni kaldırdılar ve kendileri bana : ” Yürü ( gidiyoruz ) ! ” dediler.

Bende onlarla birlikte yola koyuldum, derken biz yatan bir adamın yanına geldik. Birde baktım ki başka biri onun başında dikilmiş, elinde de bir kaya var.

Birde ne göreyim o, o kayayı onun başına atıyor ve kafasını paramparça ediyor.

Derken taş yuvarlanıyor, o, taşı tekrar alıyor ama o kafası ezilenin başı evvelce olduğu gibi sağlamlaşmadıkça ona geri dönmüyor.

Sonra ( başı eskisi gibi düzelince ) onun yanı dönüyor, ilk seferinde yaptığının bir mislini bir daha ona yapıyor.

Bunun üzerine ben onlara : ”Sübhanallah ! Bu da ne ? ” dedim. Onlar bana : ” Yürü, yürü ! ” dediler..

Sonunda ben onlara : ” Gerçekten ben bu geceden beri ilginç şeyler gördüm, peki ya bu gördüklerim neydi ? ” deyince, onlar bana :

”Muhakkak şimdi biz sana anlatacağız, hani o ilk önce yanına vardığın, başı taşla esilen adam vardı ya, işte o, Kuranı okuyup ezberleyerek alan, sonrada onu bırakan ve farz namazdan uyuya kalan kişiydi…” dediler.” ( Buhari, Ta’bir : 48, no :7047, sh : 1247-1248 ; hafız Münziri, et-terğib , no : 843, 1/286 )

Ebu Hureyre Radıyallâhu anh’dan rivayete göre :

”Mirac gecesi Rasulullah Sallallâhu aleyhi ve sellem kafaları kayalarla ezilen bir topluluğun yanına geldi.

Kafaları düz taş üzerine konuyor ve bir kaya ile ezilerek dümdüz ediliyor, fakat ahirette ölüm olmadığı için her ezildiği sefer tekrar eski haline dönüyor ve bu durumdan kendileri için en ufak bir gevşetme yapılmıyordu.

Bu hali gören Rasulullah Sallallâhu aleyhi ve sellem Efendimiz :

”Bunlarda kim ey Cibril ?’ Diye sorunca , o : ”işte bunlar farz namazlardan kafaları ağırlananlardır” diye cevap verdi.”

( Süyüti , ed-Dürrü’l-mensûr : 9/172 : Bezzar, no : 55 ibni cerir et-Taberi, camiu’l beyan, 4/424-436 ; ibni ebi hatim, 5/31-36; ibni Adiyy, el-kamil, 3/1025; beyhaki, ed-delail, 2/397-403, Münziri, et-terğib, no : 843, 1/288 )

NAMAZI TERKEDEN KİŞİYİ ALLAH DÜŞMANLARI ARASINA SOKAR !

Abdullah ibni “Amr Radıyallâhu anhüma’dan rivayet ediken bir hadisi şerifte Rasülullah Sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur :

”Her kim kıyamet gününde Allahu Tealaya beş vakit namazla, ramazan orucuyla ve cünüplükten yıkanmayla kavuşursa, o gerçekten Allahu Teala’nın hakiki kulu olur. Her kim de bunlardan bir şeyi noksan ederse, o da Allahu Teala’nın hakiki manada düşmanı olur.”
( Taberani, el-Mu’cemu’l-kebir, no : 127, 1/201 ; Heysemi ,Mecma’u’z-zevaid, no : 127,1/201 )

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ