Kabir ziyaretinin adapları nelerdir?

Kabir ziyaretinin adapları nelerdir?
  • 28.11.2014
  • 1.309 kez okundu

Kabir ziyaretinin adabları nelerdir?

Kabir ziyaretinin adabları şunlardır:

1-) Abdestli olmak.

2-) Dünya meşgalesini içinden atıp ahireti düşünmek, dünya­nın fani olduğunu, her an için toprağın altına gireceğini düşünmek.

3-) Kabirleri ziyaret eden kişi, ziyaret ettiği kimseye, hayat­tayken nasd yaklaşıyor idiyse, aynı şekilde mezarına yaklaşarak ayakta kıbleye doğru veya ölünün yüzüne karşı durarak şöyle dua etmek:

Es-selamü aleyküm, ey mü’minler yurdunun sakinleri! Bizlerde inşallah sîzlere kavuşacağız.”

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Cennet’ül-Baki mezarlığını ziyaret ederken böyle selam verirlerdi.

Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

“Dünya da tanıdığı mü min kardeşinin kabrini ziyaret eden ve ona selam veren hiçbir kimse yoktur ki, kabirde yatan kimse onu tanımasın ve selamını iade etmesin. ” (Beyhâki)

4-) Ayrıca kabrin yanında Kur’an-i Kerim okuyup dua da bulunmakta kabir ziyaretinin adablarındandır. Çünkü ölü için dua etmek, azabın defi ve ölünün derecelerinin yükselmesi için yararlıdır. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bir hadis-i şerifte söyle buyurmuştur:

“Kabirdeki ölü, suya batan ve kurtarılması için feryad eden kimse gibidir: Oğlundan, kardeşinden yahut her hangi bir dostun­dan gelecek duayı bekler. Bu dua imdadına vardığında, kendisi için dünya ve içindekilerden daha sevimlidir. Hayattakilerin ölülere hediyelerij dua ve istiğfardır.” (Deylemi)

5-) Gelenekleştiği gibi mezara reyhân ve hurma dikmek menduptur. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bir hurma dalını ikiye bölmüş ve bir mezara yarısını, diğerine de diğer yarısını dikmiş ve şöyle buyurmuştur:

“Kurumadıkları müddetçe, mezarda yatanların azablarını hafifletmesi umulur.(Buhâri, Müslim)

Buradan da anlaşılıyor ki, Kur’an okumakta ölüye fayda verir. Çünkü o hurma dalları yaş kaldıkları müddetçe mezardakilere faydalarının dokunacağı umuluyorsa, mü’minin okuyacağı Kur’an- dan istifade etmesi daha evladır.

Kabir ziyaretinde; yüksek sesle ağlamak, erkek ve kadın cemaat olarak karışık ziyaret etmek mekruhtur.

Kabrin taş ve demirlerini öpmek çirkin bir bid’attir. Onlara asılmak, mum yakmak, çaput bağlamanın islamda yeri yoktur.

Kabirleri çiğneyip üzerlerinden geçmekte mekruhtur. Bu ölüye saygısızlık ve onun haklarını çiğnemek gibidir. Onun için bu şekilde hareket etmekten kaçınmak gerekir.

Kabirleri hafta da bir gün, özellikle cuma günleri ziyaret etmek erkekler için menduptur. Salih kimselerin kabirleri teberrük içın ziyaret edilir. Uzak bir yerde bulunsalar dahi, bu yolculuğa kat­lanmak menduptur.

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ