Kabir azabı var mıdır?

Kabir azabı var mıdır?
  • 28.11.2014
  • 1.833 kez okundu

Kabir azabı var mıdır?

Kabir azabı vardır ve haktır. Buna dalalet eden ayetler olduğu gibi tevatür derecesine varan hadis-i şerifler de vardır. Her ölü, ister bir kabre defnedilsin, ister denizlerin derinliklerinde kaybolup gitsin, isterse hayvanlar tarafından parçalanıp yenilsin, mutlaka ya nimetler içinde olacak veya azap görecektir. Kafirler ve âsî olan bazı mü’minler azap görecekler; salih mü’minler ise Allah-u Zülcelal’in dilediği şekilde nimet içinde bulunacaklardır.

Bu hususta Kur’an-i Kerim’de: “Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanmayın, Bilakis onlar diridirler.  Allah ‘ın lütuf ve kere­minden kendilerine verdikleri ile sevinçli bir halde Rabbleriyanın­da rızıklara mazhar olmaktadırlar,” (Ai-i İmran; 169) ayeti ile Nuh kavmi hakkmdaki: “Onlar, günahları yüzünden suda boğuldular, ardından da ateşe sokuldular,,,” (Nuh; 25) anlamındaki ayetler birer delil teşkil etmektedir.

Hz. Aişe radıyallahu anha şöyle anlatmıştır:

“Bana bir yahudi kadın geldi, kabir azabından bahsetti ve “Allah seni kabir azabından korusun,” dedi. Sonra Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’e kabir azabını sordum: “Kabir azabı hak­tır, “ buyurdu. Ondan sonra her namazda Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in kabir azabından Allah’a sığındığını gördüm.”

(Buhari, Müslim)

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem diğer bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

“Kabir ya cennet bahçelerinden bir bahçe veya cehennem çukurlarından bir çukurdur,” (Tirmizi, Beyhaki)

Bütün bunlar gösteriyor ki kabir azabı haktır ve gerçektir. Fetava el-Hindiyye’de şöyle denilmiştir:

“Kabir azabını ve Ademoğullarının tekrar dirilmesini inkar eden kimse kafir olur, ” (Fetava el-Hindiyye; 4/338)

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ