İslam Dininin Evrensel Olması ve Mes’ud Neticeleri

İslam dini, hakiki dinlerin en sonu ve en mükemmelidir. Bu mübarek din, yalnız bir kavme, bir asra mahsus değildir. Bilakis bütün insanlara ve bütün asırlara ait umumi, tabii bir dindir. İnsanların yaratılışlarına, yaşayışlarına tamamıyla uygundur.

İslam Dininin Evrensel Olması ve Mes’ud Neticeleri
  • 14.10.2014
  • 1.388 kez okundu

İslam dini, hakiki dinlerin en sonu ve en mükemmelidir. Bu mübarek din, yalnız bir kavme, bir asra mahsus değildir. Bilakis bütün insanlara ve bütün asırlara ait umumi, tabii bir dindir. İnsanların yaratılışlarına, yaşayışlarına tamamıyla uygundur. Bu muazzam din, bir kurtuluş ve mutluluk yoludur, bir selamet ve saadet kaynağıdır. Ve mukaddes mâbud’umuzun razı olduğu yegâne dinden ibarettir.

”Gerçekten ALLÂH katında makbul din, yalnız İSLÂM‘dır.”

( Âl’i imrân süresi 19 )

İslâm dininin ortaya çıkma ve yayılma tarihleri gözönüne getirilirse, o çağlardaki milletlerin halleri dikkate alınırsa, bu yüksek dinin ne mesut neticelere sebep olduğu insanlık aleminde ne kadar hayırlı, ne kadar mukaddes sayılmaya layık bir inkılab meydana getirmiş bulunduğu pek güzel anlaşılır.

Malumdur ki, islamiyetin ortaya çıkışından evvel bütün yeryüzü din bakımından büyük bir cehâlet içinde kalmıştı. Hakiki dinler sönmüş, ilahi ilim ve irfan güneşi batmış, bütün ufukları bir karanlık kaplamıştı. İnsanlar yalnız kendi hırsları uğrunda çalışıyor, çarpışıyor, birbirini esir ediyorlardı. Arap yarımadası halkı ise bütün bütün cehâlet içinde kalmıştı, elleri ile yaptıkları putlara tapıyorlardı da, bu hareketlerinden hiç sıkılmıyorlardı. Kendi kız çocuklarını diri diri kumlara gömerek öldürüyorlardı da, hiç bir acı duymuyorlardı. Asırlardan beri başka milletlerin hakimiyeti altında zilletle yaşıyorlardı da, bundan hiç üzülmüyorlardı. Kısacası hiç bir yerde güzel itikâd’dan, güzel ahlâktan, güzel amellerden, duygulardan eser kalmamıştı.

Fakat ne zaman ki islâm güneşi doğmaya başladı, derhal âlemin bir çok tarafları aydınlandı. İnsanlık âlemi haktan, adaletten, eşitlik ile kardeşlikten haberdar oldu. Putların, insanların ayaklarına eğilip tapınan başlar, kainâtın ortaktan, benzerden münezzeh olan yaratıcısı için secdelere kapanmak şerefine erdi, ruhlar yükseldi, diller Hâk Teâla’nın zikri ile bezendi. Gözler büyük yaratıcımızın emsalsiz şâheserlerine hayret ve dikkatle bakmaktan meydana gelen uyanıklık nurları içinde kaldı.

Özetle, islâm dini sayesinde hakiki bir medeniyet, tertemiz bir insanlık, pek faydalı bir yükselme ve en mesut bir inkılab meydana geldi. Artık insanlık alemi bu mukaddes dine sarıldıkça, şübhe yok ki daima yükselecektir.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ