İslam Ahlakı (Adap) Allahu Teala’ ya c.c Kul Olma Adabı

İslam Ahlakı (Adap) Allahu Teala’ ya c.c Kul Olma Adabı
  • 04.12.2014
  • 1.582 kez okundu

İSLAM AHLAKI ( ADAB )

ALLAHÜ TEÂLA’YA C.C. KUL OLMA ADÂBI

Kişinin Allahu Tealaya hakkıyla kul olabilmesi için O’nu hakkıyla bilmesi ve O’nun kulları üzerindeki nimetlerini düşünmesi gerekmektedir. Allahu Teala“yı tanımayan, O’nu bilmeyen bir kimse kulluk vazifesinin de ehemmiyetini bilemez ve hakkıyla yerine getiremez. Allahu Teala bir ayette şöyle buyurmaktadır :

Ey Habibim De ki : Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu ?” ( zümer süresi 9 ) Yine bir başka ayette ”Allahın kulları arasında O’ndan hakkıyla korkanlar ancak alimlerdir.” Buyurulmaktadır.

Allahu Teala’yı seven, O’na kul olan, O’ndan hakkıyla korkup sakınan bir kimse günahlardan, Rabbine isyandan, boş şeylerden kendisini alıkoyarak yaratanına yönelir.

İnsanoğlu şuurlu bir şekilde çevresine bakıp güneşi, yağmuru, kışın kupkuru olan ağaçların ilkbaharda çiçek açmasını, bir an bile nefes alamasa içine düşeceği acziyeti düşünmeli ve Rabbinin kendisine verdiği bunca nimetler karşısında O’na karşı tevazu ve boyun büküklüğü ile beraber ibadet etmelidir. Kısa olan ömrünü düşünmeli, ölüm gelip çatmadan ölüme hazırlanmalıdır. Peygamber Efendimiz Sallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuşlardır : ”Ölüm gelip çatmadan evvel ölüme hazırlanın”

İmam-ı Âzam Radıyallâhu anh şöyle buyurmuştur : ”Dünyanın içi tamamen dolu buğday olsa, bir güvercin de o buğdaylardan hergün bir tane yese muhakkak ki sonu vardir.” Ey genç kardeşim ! Fani sonu olan şu dünyaya Rabbimiz bizleri kendisine kulluk ve ibadet etmemiz için gönderdi. Yüce Mevlamiz bir ayette ”Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler  beni bilsinler, bana ibadet etsinler diye yarattım” ( Zariyat süresi, 56 ) buyurmakta ve insanın asıl yaratılış gayesini beyan etmektedir.

Mevla Teala celle celalühü başka bir ayette ”Ey iman edenler ! Allah’tan hakkıyla korkun ve ancak müslüman olarak iman etmiş ve islam dinine tam bir şekilde uymuş olarak ölün” buyurmaktadır. Burada yüce Rabbimiz bize bir mesaj  vermekte ve Ancak ve ancak müslüman olarak ölün” demektedir. Müslüman olarak ölmek içinde Allahu Teâla’dan hakkıyla korkmak gerektiğini ifade ediyor. Kişi Allahu Tealadan hakkıyla korkmazsa O’na karşı kulluk vazifesini hakkıyla yapamaz. Her şeyin kendi tasarrufunda olduğunu zanneder. Halbuki yaşamak için aldığımız havayı bizlere bahşeden Rabbimizdir. Rabbimiz nefes alma nimetini bize bahşettiği gibi nefes verme nimetini de bize bahşetmiştir. Bir kişi nefes alsa ve aldığı o nefesi veremez ise aldığı nefes onun için bir nimet değil, bir azap olurdu. Bizlere yeme ve içme nimetini veren ve bu nimetini o besinleri vücudumuzdan atabilme nimetiyle tamamlayan Rabbimizdir.
İnsan bu ve bunun gibi Rabbimizin bizlere ihsan ettiği daha bir çok nimeti düşünerek acziyetini anlamalıdır. Her gün beş vakit namazda ”Ancak sana ibadet eder ve ancak senden yardım bekleriz” diyerek sığındığımız, ”Bizleri doğru yola ulaştır” diyerek yöneldiğimiz Mevla Teala bizi görüyor ve biliyor. Bir hadisi kudsi’de ”Ben yerleri ve gökleri yarattım, ama bunlara sığmam, yalnız mü’min kulumun kalbine sığarım ” diye buyuran yüce Mevlamızın her an bizimle olduğunu unutmamalıyız . Kalbinde Mevlası olan bir insanın daima Mevlasıyla olduğunu bilmeliyiz. Rabbimiz bizleri kendisini anlayanlardan eylesin… AMİN…

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ