Hafta Hafta Gebelik Nedir

Hafta Hafta Gebelik Nedir
  • 23.03.2015
  • 3.673 kez okundu

Gebelik sürecine genel olarak baktığımızda haftalık bir dönemi kapsadığını görmekteyiz.  Üç ayrı dönem olarak incelenen gebelik  bu dönemlere trimester adı verilmektedir Latince kökenli bir kelime olup anlamıysa 3 ay olmaktadır. Gebelik dönemini daha da ayrıntılı şekilde incelemek için en başarılı yol olan hafta hafta gebelik  şeklinde takip edilmesidir. Anne ve bebeğin sağlıkları açısından en etkili gebelik takibi haftalık olarak yapılandır. Kadınlar gebe kaldıkları tarihleri hesaplarken dikkat edecekleri en önemli nokta son adet tarihinin başlangıcının ilk gününü hatırlamalarıdır. Sıklıkla gebe kalındığını öğrenildiğinde 4 haftalık veya 6 haftalık hamile olunmuş olunmaktadır.

Hafta hafta gebelik hesaplama gebelik testi

Günümüzde eczaneden alınan testlerin doğruluk oranları yüksektir idrardan yararlanarak evde yapılan testin sonucu pozitifse bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi istenmeli ve sonuç doğrulanmalıdır.

Az önce trimester dönemlerinden bahsettik 1. Trimester dönemi olan gebeliğin ilk 3 ayını oluşturan dönemde bebeğin organ gelişimi büyük ölçüde olmaktadır. Ayrıca anne adayı gebeliğe alışma sürecinin içinde olduğu dönemdir. 2. Trimester olan gebeliğin ilk üç ayının sonunda altıncı ayına kadar olan sürede bebeğin organ gelişimi devam eder ve anne adayı artık gebeliğe alışmıştır. Gebeliğin son evresi olan 3. Trimester dönemindeyse artık doğum hazırlıkları başlar ve heyecan daha da artmaya devam eder 40 haftalık bu sürecin sonunda anne adayları bebeklerini kucağına alacağı günü sabırsızlıkla, heyecanla ve birazda doğum anının korkusu ile beklerler.

Gebelik kesinlikle çok karmaşık ve özen gösterilmesi gereken bir süreçtir bu  nedenle konusunda uzman olan hekimler tarafından hafta hafta gebelik olarak takibi yapılması şarttır. Ayrıca takipler esnasında gebeliğin belli dönemlerinde uygulanan hem annenin hem bebeğin sağlığı açısından risk faktörü olup olmadığını tespit etmek amaçlı bir takım testlerde yapılması gerekir.

Hafta Hafta Gebelik ile ilgili aramalar

hafta hafta gebelik hesaplama

hafta hafta bebek gelişimi

hafta hafta gebelik ultrason görüntüleri

çin takvimi

ay ay gebelik

hafta hafta gebelik videoları

hafta hafta gebelik uzman tv

hafta hafta gebelik görüntüleri

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ