Diyanet Vakfı’ndan Bu Yıl 17 Bin 500 Öğrenciye Burs

Diyanet Vakfı’ndan Bu Yıl 17 Bin 500 Öğrenciye Burs
  • 18.10.2014
  • 1.482 kez okundu

Diyanet vakfı’nın her yıl düzenli olarak öğrencilere verdiği burs desteğini bu yıl 2 bin öğrenci artırarak, 17 bin 500 öğrenciye çıkardı. Bu yıl Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) toplamda 17 bin 500 öğrenciye burs imkanı sağlamış olacak.

2013-2014 eğitim yılında 15 bin 526 öğrenciye toplamda 7 milyon 21 bin 750 lira (TL) burs veren Diyanet Vakfı, bu yıl 2014-2015 eğitim yılında 17 bin 500 öğrenciye burs vereceğini açıkladı. Burs kayıtları 10 Kasım tarihine kadar; www.diyanetvakfi.org.tr adresi üzerinden yapılılabilir. Diyanet Vakfı Genel Müdürü İsmail Palakoğlu’nun yaptığı açıklamada, “Burs almak isteyen öğrencilerimizin geç kalmadan, 10 Kasım tarihine kadar www.diyanetvakfi.org.tr adresine girip başvuru yapmaları gerekiyor.” dedi.  Hayırseverlerin bugüne kadar yaptıkları bağışlar vesilesi ile her yıl binlerce öğrencinin mutlu olduğunu dile getiren Palaoğlu, bugüne kadar 220 bin öğrenciye toplam 44 milyon 347 bin lira (TL) eğitim ve burs yardımı yaptıklarını belirtti.

Tıp, hukuk ve mühendislik öğrencileri de başvurabilecek

Vakfa bağış yapan vatandaşların hassasiyetini de gözeterek gerçekten ihtiyacı olan öğrencilere bursların verilmesi konusunda titiz şekilde çalışma yaptıklarının altını çizen Palakoğlu, üniversiteye yeni kayıt yaptıranlar arasında ilahiyatın yanı sıra hukuk, tıp, mimarlık ve mühendislik fakülteleri öğrencilerinin de burslara başvurabileceğini dile getirdi.

İlk defa üniversite öğrenimine başlayanlar ve bir üst sınıfa başarısız dersi olmadan geçen öğrencilerden şehit ve gazi çocuğu, engelli, yetim ve öksüz öğrencilere de 8 ay süreyle burs verileceğini duyuran Palakoğlu, burs verecek öğrencilerin üniversite yerleşme puan sırası ve kontenjana göre belirleneceğini kaydetti.

Soma’nın yetimlerine burs verilecek

Palakoğlu, ayrıca Manisa’nın Soma ilçesindeki maden kazasında hayatını kaybeden işçilerin yükseköğretim kurumunda okuyan çocuklarına da burs vereceklerini söyledi.

Vakfın ayrıca başarılı 266 öğrenciye 2 yıldır 300 lira özel destek başarı bursu verdiğine dikkati çeken Palakoğlu, şunları kaydetti:

“Bu burstan yararlanacak öğrencilerimizi, gelecekte kurumumuz ya da benzer kurumlarımızda kariyer yapabilecek kişilerden seçiyoruz. İmam hatip lisesi mezunu veya hafız olan öğrencilerden seçilmek kaydıyla, hukuk, tıp, mühendislik, mimarlık ve ilahiyat fakültelerinde öğrenim gören ve üniversiteye ilk defa 2014 yılında kayıt yaptıran bu öğrencilerin TDV Yurtlar ve Sosyal Tesislere Bağlı Yurtların olduğu iller ile il eğitim koordinatörlüklerimizin bulunduğu iller olan Afyon, Kayseri, Kastamonu, Ankara, Bursa, Isparta, Sakarya, Konya, Muğla, İstanbul, Samsun’da okuyan öğrenciler içerisinden seçiyoruz. Burs süresince öğrencilerimizin genel başarı durumlarını takip edeceğiz. Kendini geliştiren, yeniliğe açık, bilgili, manevi yönden donanımlı bu kardeşlerimizi, yetişmiş insan kaynağı olarak kurumlarımıza kazandırmak için çalışıyoruz.”

Yükseklisans ve doktora öğrencilerine de burs verilecek

Akademik seviyede eleman yetiştirilmesi maksadıyla master ve doktora bursu da vereceklerinin vurgulayan Palakoğlu, “İmam hatip lisesi mezunu veya hafız olup yurtiçinde herhangi bir ilahiyat fakültesinde yükseklisans-master veya doktora öğrenimlerine ilk defa 2014 yılında kayıt yaptıran öğrencilerden, lisans bitirme notu, dil puanı ve ALES puanı ortalamasına göre en yüksek puan alan öğrencilerden 100 kişiye 300’er lira burs vereceğiz. Amacımız başarılı öğrencilerin eğitimini daha rahat bir şekilde tamamlaması” diye konuştu.

Palakoğlu, her bir burs kategorisinin kendine özel başvuru ve değerlendirme kriteri olduğunu belirterek, adayların “www.diyanetvakfi.org.tr” adresindeki başvuru kriterlerine dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ