Cenaze için ağlamanın ve ağıt yakmanın hükmü nedir?

Cenaze için ağlamanın ve ağıt yakmanın hükmü nedir?
  • 27.11.2014
  • 1.618 kez okundu

Cenaze için ağlamanın ve ağıt yakmanın hükmü nedir?

Cenaze için sessiz ağlamanın caiz ve mübah olduğunda müçtehid imamlar ittifak etmişlerdir. Ölüm büyük bir hadisedir. Bu hadise sebebiyle insanların hüzünlenmesi, kederli bir hal içinde olmaları normal görülmüştür. Hatta bu hüzün ve kederi açığa vurup sessizce ağlamasında ve gözyaşı dökülmesinde bir sakınca yoktur. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem oğlu İbrahim’in ve Hz. Fatıma radıyallahu anha’nın kızının ve ashabtan Sa’d bin Ubâde’nin hastalığında bizzat gözlerinden yaşlar akıtarak ağlamış, kendisine ağlamayı yasaklamış olduğu hatırlatılınca da bunun yasak olan ağlama şekli olmayıp, gözyaşı dökmekle Allah-u Zülcelal’in azap etmeyeceğini, ancak mübarek diline işaret edip dil ile bağırıp çağırana azap edeceğini belirtmiştir. Zira sessizce gözyaşı dökmek ve kalben mahzun olmak, ağlamaktan ziyade bir şevkat ve acımadır ki, Allah-u Zülcelal, şevkatli ve merhametli olanları sever.

Hanefi ve Maliki mezhebine göre, yüksek sesle ve bağırarak ağlamak haramdır.

Şafii ve Hanbeliler, ölüye ağıt yakmaksızm ve bir şeyler sayıp dökmeksizin yüksek sesle ağlamayı mübah görmüşlerse de, cahiliyyede olduğu gibi ölünün bir takım iyiliklerini sayıp dökerek bağırıp ağlamak, saçını başını yolmak, yüzüne veya dizine vurmak, elbiselerini yırtmak caiz değil, haramdır. Bu şekilde ağlamanın haram olduğunda icma vardır. Çünkü Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bu hareketlerin cahiliyye adetlerinden olduğunu bildirerek yasaklamış bu yasak fiili yapanların ehl-i sünnetten olmadıklarını ve tevbe etmeden öldükleri takdirde Allah-u Zülcelal’in kendilerine katrandan bir elbise ve alevli ateşten bir gömlek giydire­ceğini haber vererek bu fiilin günahının büyüklüğüne dikkat çek­miştir. (Buharı, Müslim, îbn-i Mace)

Ölü için saçını başını yolan kimse, sanki Allah-u Zülcelal’in hükmünü beğenmemiş gibi olmaktadır. Ölünün arkasından sabret­meyen, bağıran, saçım, başım yolan kimseler, Allah’ın hükmüne uymadıkları için günah kazanırlar.

Ölen kişi, benim arkamdan ağlayın, feryat edin diye vasiyet ederse bu onun kabrinde azap görmesine sebep olur. Eğer vasiyet etmemişse onun arkasından ağlayıp, feryat etmelerinin ölüye bir zararı dokunmaz. Fakat feryat edenler günaha girerler.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ