TIBBI NEBEVİDE RASULULLAH SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM’İN İSHAL TEDAVİSİNDE İZLEDİĞİ YOL

TIBBI NEBEVİDE RASULULLAH SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM’İN İSHAL TEDAVİSİNDE İZLEDİĞİ YOL
  • 04.12.2014
  • 2.486 kez okundu

TIBBI NEBEVİDE RASULULLAH SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM’İN İSHAL TEDAVİSİNDE İZLEDİĞİ YOL

Buhari ve müslim’in sahihlerinde Ebu’l mütevekkil’in,Ebu saide’l hudri’den rivayet ettiği hadislerden şu hadis yer alır;
”Peygamber Efendimize bir adam gelerek : Kardeşimin karnı ağrıyor,bir rivayete göre de:Kardeşim ishal oldu,der.Bunun üzerine Peygamber Efendimiz de: -”Bal şerbeti içir”buyurmuştur.Adam ikinci ve üçüncü defa gelip hastalığın geçmediğini söyleyince Peygamber Efendimiz yine: ”Bal şerbeti içiriniz” demişti.Tekrar gelerek: -içirdim fakat ishali ve ağrısı geçmedi”deyince Peygamber  Efendimiz s.a.v.:”ALLAH,sözünde doğrudur,fakat kardeşinin karnı yalancıdır”buyurdu.Müslimin sahihin de bu hadis: -”Kardeşimin hazmı bozuldu,midesi hastalandı”şekliyle yer alır.

Bal’ın bir çok faydaları vardır;
*Barsaklardaki,damarlardaki ve diğer iç organlardaki pislikleri temizler.
*Yemesi ve haricen sürülmesi,vücut salgılarını düzenler.İhtiyarlara ve balgamlılara faydalıdır.
*Soğuk algınlığını önler.Besleyici,tabiatı yumuşatıcı,içine atılan maddelerin özelliğini koruyucudur.
*Hoşa gitmeyen ilaçların özelliklerini değiştirerek hoşa gider hale getirir.
*Göğsü ve ciğerleri temizler,idrarı artırır,balgamın doğurduğu öksürüğe iyi gelir.
*Gül yağıyla birlikte sıcak sıcak içildiği zaman,uyku sersemliğini ve içilen afyonun verdiği uyuşukluğu giderir.
*Eğer suyla karıştırılmış olarak yalnız başına içilirse,kuduz köpek ısırmasına ve mantar zehirlemesine karşı faydalı olur.
*İçine taze et konulduğunda,etin tazeliğini üç ay süreyle korur. Aynı şekilde içine Acur,Hıyar,Kabak ve patlıcan atıldığında bu sebzelerin tazeliğini koruduğu gibi,bir çok meyvenin tazeliğini de 6 ay süreyle korumaktadır.
*Ölünün cesedini de bir süre bozulmadan muhafaza eder.(Mumya malzemelerindendir)bu özelliklerinden dolayı bal’a ”Güvenilir koruyucu”adı verilir.
*Bitlenmiş bir insanın bedenine ve saçına sürüldüğü zaman bitini ve bit yumurtalarını öldürür.Saçları uzatır,güzelleştirir ve yumuşatır.
*Eğer bal,gözlere sürme gibi sürülürse gözlerin kararmasını giderir.
*Eğer bal ile diş fırçalanır ise dişleri beyazlatır,pasını giderir,dişlerin ve diş minesinin sağlığını korur,damarların ağızlarını açar ve kadınların regl döneminde etkili olur.
*Sabahleyin aç karına bal’ın yalanması,balgamı giderir,midenin iç yüzündeki saçakları oluşturan lifleri yıkar,midede ki atıkları atar,sıcaklığını normal derecede tutar,tıkanıklıklarını açar.Bu faaliyeti ciğer,böbrekler ve mesanede de aynen yapar.
*Bal ciğerde ki tıkanmalara ve dalaktaki hastalıklara tüm tatlıların içinde en az zararı dokunanıdır.Bütün bunlarla beraber,kötülüğünden emin olunan,zararı az olan,safralılara rastlanırsa zaralı olan bir besin maddesidir.
Safralılara olan zararı,sirke ve benzeri maddelerle giderildiği takdirde onlar için son derece faydalı bir hale gelir.
Bal,besinlerle birlikte besindir,ilaçlarla birlikte ilaçtır,meşrubatla birlikte meşrubattır,tatlılarla birlikte tatlıdır,kaymakla birlikte kaymaktır,rahatlatıcı besinlerle birlikte alındığında bir rahatlatıcıdır.Bu açıdan düşünülürse bizim için,baldan daha üstün,balın benzeri bala yakın değerde bir besin maddesi yaratılmamış olduğu anlaşılır.Eski alimler sadece bala güvenir,tedavi de ondan yararlanırlardı.Eski alimlerin eserlerinde şekerin adı geçmez ve onu bilmezler,zira şeker,zamanımızın bir olayı,yakında ortaya çıkan bir besin maddesidir.
Peygamber Efendimiz s.a.v. balı aç karnına suyla birlikte içerlerdi.
İbni maceh’in süneninde ebu hüreyrenin merfu olarak rivayet ettiği hadislerden:
”Bir kimse her ayın üç günü seher vakitlerinde bal yalarsa o kimseye bela ‘nın büyüğü isabet etmez” hadisi şerifi yer alır. Başka bir hadisi şerifte :”İki şifaya iyi sarılınız ; Bunlarda bal ve Kuran’dır”buyrulmuş, böylece beşeri tıpla ilahi tıp,beden tedavisiyle ruh tedavisi,yerden elde edilen ilaçla gökten gelen şifa birleşmiştir.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ