Rüyada Namaz Görmek

Rüyada Namaz Görmek
  • 27.10.2014
  • 1.626 kez okundu

NAMAZ

Bir topluluğa imamlık yapmak, kadrinin yüce olmasına işarettir. Sokakta namaz kıldığını görmek, hayırla yorumlanmaz. Bir yerde ken­disini bekleyen topluluğa gelerek onlara imamlık yaptığını görmek, o yerin idarecilerinden hayır görmeye ve sözünün dinlenir bir kişi olma­ya delâlet eder. Öğle namazını kıldığını görmek, vaktinin iyi olmasına, isteklerinin yerine gelmesine, rızkının ve malının artmasına işarettir. Bir rivayete göre öğle namazını kıldığını görmek, ihtiyaçlarının giderilme­sine, arzu ettiği her şeye kavuşmaya, dünya ve âhirette Allah’ın (c.c) fazlına ve ihsanına kavuşmaya delâlet eder.

Oturarak veya yatarak namaz kıldığını görmek, düzelmesini istediği işlerinde aczine ve vücunda zayıflık olduğuna delâlettir. Nafile namazı kıldığını görmek, iyi bir amel işlemeye, gam ve kederden kurtulmaya işaret eder.

Bütün gece namaz kıldığını gören, dünya ve âhirette büyük hayır ve hasenata nâil olur. Kâbe’nin üzerinde namaz kıldığını gören, dine aykırı bir iş yapar. Mescid-i Harâm, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksâ’da namaz kıldığını görmek, ecrinin fazla olmasına ve amelinin Allah (c.c) tarafından kabul buyurulmasına delildir.

Cami, mescid ve benzeri bir yerde namaz kıldığını görmek, hayırları­nın çok olmasına işarettir. Kutsal yerlerde namaz kıldığını görmek, yol­culuk ve helâl rızıktır. Kilise gibi bir yerde namaz kıldığını görmek, gayri müslimden birinin vasıtasıyla hidayete mahzar olacağına işaret eder.

Rüya tabircisi, namaz konusunu yorumlarken, farz, sünnet ve nafile olarak üç şeyi dikkate alır. Farz namaz, hacca ve kötülüklerden sakın­maya delâlet eder. Sünnet namazı, temizliğe, sabır ve sebata, iyi şöh­rete, halka şefkat ve merhamete delildir. Nafile namaz, aile fertlerinin geniş rızkına, dostlarının ve komşularının işlerinde yardıma, herkese iyilikseverlik göstermeye işarettir. Bir binek üzerinde namaz kıldığını gören, gam ve kedere düşer. Rükûya varıp öylece kaldığını ve secde etmediğini görmek, ömrünün kısalığına işaret eder. Namazı kısa kıldı­ğını gören yolculuğa çıkar. Namazda güldüğünü görmek, eğlenceye düşkünlüğe işarettir. Sarhoş olarak namaz kıldığını görmek, yalancı şahitliğe delildir. Cünüp olarak namaz kıldığını görmek, dinde fesada, dünya işlerinde güçlüğe delâlet eder.

Rüyada namaz görmek, devlet, yardım, zafer, emniyet, sevinç, izzet, makam, sıkıntıdan kurtulma, muradın gerçekleşmesi ve hâcet görme şeklinde tabir edilir.

Cenaze namazı kıldığını görmek, duasının kabul olmasına işarettir.

Rüyada namaz görmek, her zaman dünya ve âhiret için hayır ola­rak yorumlanır. Büyük makama, memuriyete, farzları yerine getirmeye delâlet eder.

Bir kadın rüyasında erkeklere imamlık yaptığını görse vefat eder. Okuma bilmeyen cahil bir kişi imamlık yaptığını görse ölür. Rüyada teheccüd namazı kıldığını gören, yüksek makam ve göreve kavuşur. Regaib namazını kıldığını gören, hacca gider ve vaad ettiği şeyi yerine getirir. Kaza namazı, fâsık kişinin tövbe etmesine, kâfir kişinin İslâm dinine girmesine, adağı yerine getirmeye delildir. Tövbe ve istiğfar namazı, günahların affedilmesine işarettir. Bu namazı cemaatle kıldığını gören, fakir ise zengin olur, çocuğu olmuyorsa Cenâb-ı Hak ona âlim bir evlât verir.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ