Kütüphane’nin 50 yıllık arşivini de yaktılar

Siirt’te IŞİD karşıtı gösteriler sırasında kamu binaları, banka şubeleri ve iş yerlerinin yanı sıra Siirt İl Halk Kütüphanesi de zarar gördü.

Kütüphane’nin 50 yıllık arşivini de yaktılar
  • 12.10.2014
  • 1.172 kez okundu

Doğan Mahallesi Mithat Öktüren Caddesi’nde bulunan Siirt İl Halk Kütüphanesi IŞİD bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösteriler sırasında molotofkokteylleri ile yapılan saldırıda çıkan yangın sonucu, 3 katlı kütüphanenin büyük bölümü yandı.

Saldırıda, kütüphanenin 1964 yılından bugüne kadar olan tüm arşivi kül oldu. Yangın sonucu kütüphanenin yanında bulunan ve Halk eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu ile 300 kişilik konferans salonu da tamamen yandı.

Siirt İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengizhan Başaran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kütüphaneye yapılan saldırının bir ilin kültürüne ve belleğine yönelik olduğunu söyledi. Molotofkokteylleri atılan kütüphanede çıkan yangında kitaplarının yüzde 80’inin kurtarıldığını belirten Başaran, şöyle konuştu:

“İzinsiz gösterilerde kütüphanemiz ateşe verildi. Kütüphanemizde 58 bin kitap bulunmaktaydı. Buradan günlük düzenli olarak 200 gencimiz hizmet alıyordu. Gelip burada üniversite sınavlarına hazırlanıyorlardı. Dün bir gencimiz ders çalışmak için geldiği kütüphanenin önünde yandığını görünce ağlamaya başladı. Bundan biz de çok etkilendik. Eğitim yuvalarının kütüphanenin yakılıp yıkılması ne kimseye fayda verir ne de yarar getirir. O gencimizin yaşadığı duyguları çok iyi anlayabiliyorum. 5-6 ay sonra bu gençlerimiz sınavlara hazırlanacaklar, burada gelip gece gündüz hazırlanıyorlardı. Demirbaşa ait hiçbir şey kalmadı, bilgisayarlarımız, sandalyelerimiz ve masalarımız yandı.”

– “50 yıllık arşiv kül oldu”

Kütüphanenin 1964 yılında kurulduğunu hatırlatan Başaran, çıkan yangın sonucu 50 yılık bir arşivin kül olduğuna vurgu yaprak “Şu anda kütüphane ile ilgili hiçbir belge ve bilgi elimizde mevcut değildir” dedi.

Kitapların kurtarılmasının kendileri için önemli olduğuna vurgu yapan Başaran, şöyle konuştu:

“Kitaplar bir şehrin kültürünü hafızasını ve belleğini oluşturuyor. Gelecek nesillere, onlara miras olarak bırakacağız. Yarın çocuklarımız araştırma yapmak istedikleri yerler ilk başta kütüphaneler olacaktır. Bizler de kitaplarının yüzde 80’nin kurtarılmasının sevincini yaşamaktayız. En yakın zamanda bakanlığın desteğiyle Siirt’te daha modern bir kütüphane kazandırılacak.”

Kütüphane ve eğitim yuvaların yakılması toplumun her kesiminden tepki aldığını aktaran Başaran, bir daha böyle olayların ülkemizde ve bölgemizde yaşanmaması temennisinde bulundu.

Kaynak: AA

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ