Kurtulmuş: Bu oyunu bozacağız

Kurtulmuş: Bu oyunu bozacağız
  • 26.10.2014
  • 890 kez okundu

[ad_1]

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, çözüm sürecine ilişkin, “Biz ne kadar sürecin hayırlı şekilde sonuçlanması için mücadele ediyorsak, maalesef birileri de provokasyon yaparak, Türkiye’nin ayaklarından geriye çekmeye gayret ediyorlar. Bu oyunu bozacağız. Bu ülkenin çocukları barışın tadını aldıktan sonra bir daha silahların ateşlenmesine müsaade etmeyecektir” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Batman’a gelen Kurtulmuş, beraberinde Vali Azmi Çelik, AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir ve AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz ile TPAO Kristal Park’ta sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, Şanlıurfa ile Kobani’de yaşayan insanların akraba ve aynı inancın mensupları olduğunu söyledi.

“Türkiye’deki en önemli gelişme devletin zihniyeti değişmesidir. Devlet ceberut devletten, kerim devlete doğru değişmeye başlıyor” diyen Kurtulmuş, bu konuda çok önemli mesafeler alındığını belirtti.

Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“O ceberut zihniyetten Batman neler çekti, biliyorsunuz. Öyle bir devlet zihniyeti vardı ki vatandaşın her türlü farklılığından korkuyordu. Üniversite yıllarımdan biliyorum, İstanbul’da Kürtçe kaset satmak yasaktı. Vatandaş çocuğuna istediği ismi koyamazdı. Vatandaş köyüne 50 kimlik kontrolünden geçtikten sonra gidebiliyordu. Bunları yaşadı bu ülke. İbrahim Tatlıses’in Kürtçe şarkılar söylemesi özel televizyonlarda dahi yasaktı. Müslüm Gürses’in, Orhan Gencebay’ın arabesk söylemesi yasaktı. Devletin zihniyetinin değişimini göstermek bakımından söylüyorum.”

“Ama ne oldu? Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Şivan Perver ve İbrahim Tatlıses ile yüz binlerce kişinin katılımıyla Diyarbakır meydanında Kürtçe, Türkçe, Arapça şarkılar söylendi, kıyamet kopmadı, ülke bölünmedi. Yaşlı bir amca gelir mahkemeye ifade verdirdi hakim, ‘Sanık bilinmeyen bir dille ifade verdi’ der gönderirdi. Esas olan zihniyet değişmesidir” ifadelerini kullanan Kurtulmuş, devlete zihniyet değiştirmenin deveyi hendekten atlatmaktan daha zor olduğunu ancak Türkiye’nin bunda büyük mesafe aldığını vurguladı.

“TÜRKİYE’DE DEVLET MİLLET BARIŞIYOR”

Kurtulmuş, geçmişte başörtüsünden korkan bir zihniyet olduğunu, ancak şimdi başörtüsü takanların okuduğuna, isteyenlerin parlamentoya girebildiğine işaret ederek, bunların devam edeceğini dile getirdi.

Yerel seçimlerde 7 belediye başkanının başörtüsü ile seçildiğine, laikliğin elden gitmediğine, devletin bölünmediğine dikkati çeken Kurtulmuş, çözüm sürecinde Mardin’deki Süryani vatandaşların el konulan mal varlıklarının kendilerine verildiğini, yine kıyametin kopmadığını aktardı.

Kurtulmuş, şöyle dedi:

“Birlik ve dirliğe zarar gelmedi. Türkiye’de devlet millet barışıyor. Asıl olan insandır. ‘İnsanı yaşat ki; devlet yaşasın’ demek, ‘İnsanın onurunu koru ki; devletin onuru ayakta kalsın’ demektir. Esas perspektifimize insanı koyuyoruz. Türkiye’de özellikle son iki yıldır 90 yıllık bir mesele olan ve son 30 yılında da silahların, çatışmaların gölgesinde olan büyük bedeller ödediğimiz Kürt sorununun çözülmesi için büyük adım attık. Çok şükür bütün dünya iç çatışma ve savaş yaşarken Türkiye bu sorunu çözmek için harekete geçti. Son olaylardan sonra da kim ne şekilde provoke ederse etsin, biz bu işin çözümü için çözüm sürecinin gerçekleşmesi için elimizi, ruhumuzu, canımızı bu işin içerisine koyduk.”

“TÜRKİYE BÖYLESİNE BÜYÜK BİR VEBALİ ÖDEYEMEZ”

Türkiye’nin zor olanı ve diğer ülkelerin yapamadığını yaptığını anlatan Kurtulmuş, Türkiye’nin barış ve kardeşliği tesis etmek için önemli bir adım attığını belirtti.

Kurtulmuş, 3 ay boyunca arkadaşları ile son 30 yıllık çatışma ortamının ekonomik yükünü hesapladıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

“30 yıllık çatışma ortamının ekonomik yükünü hesapladık. Türkiye en az hesaplamayla 1,2 trilyon dolar kayıp içerisinde. Bu olmasaydı belki bugün kişi başına düşen milli gelir 10 bin 500 dolar değil 20 bin dolar olacaktı. 30 yılda yaklaşık 35 bin insanımız öldü. Yazıktır, günahtır. Rakam olarak söylüyoruz ama yangın yerine dönen evlerdekilerin hissettiği yangınları düşünün. 35 bin can gitti, çevresine ateş düştü. Bunun maliyetine katlanamayız. Türkiye böylesine büyük bir vebali ödeyemez. Çözüm süreci Türkiye’nin ayaklarındaki prangalardan kurtulması, kadim kardeşliğin yeniden tesisi demektir.”

“BU OYUNU BOZACAĞIZ”

Son günlerde yaşanan olaylara değinen Kurtulmuş, “Bir takım provokasyonların olacağını sürecin başından beri biliyorduk. Sokaktakilere sorun, herkes bu sorunun çözümünü, silahların artık toprağa gömülmesini istiyor. İzmir’deki, Hakkari’deki de Trabzon’daki de bunu istiyor” diye konuştu.

Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Biz ne kadar sürecin hayırlı şekilde sonuçlanması için mücadele ediyorsak, maalesef birileri de provokasyon yaparak, Türkiye’nin ayaklarından geriye çekmeye gayret ediyorlar. Bu oyunu bozacağız. Bu ülkenin çocukları barışın tadını aldıktan sonra bir daha silahların ateşlenmesine müsaade etmeyecektir. Tek tip insan istemiyoruz. Hepimizin farklı görüşleri olacaktır. Hepimizin yolu, yordamı farklı olacak ama hepimiz aynı medeniyetin, ümmetin ve coğrafyanın çocuklarıyız. Hepimiz elimizden geleni yapacağız.”

Bu ülkede bir daha çatışmanın hiç kimseye fayda sağlamayacağının bilindiğini belirten Kurtulmuş, “Silahla mücadele edip toprağa gömeceğiz. Silahlı mücadeleyi sürdürenlerin de mutlaka bu iradeyi çok kuvvetli bir şekilde ortaya koyduklarını göstermesi lazım. Bir elimizde silah diğer elimiz de barış masasında olmaz. Her iki elimizle el ele kol kola tutuşarak barıştan yana konuşacağız” şeklinde konuştu.

“Suriye, Irak olmadıysak bunu kadim kardeşliğimize borçluyuz”

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, insanın konuştuğu dilin önemli olduğunu, ama dili konuşturanın gönül, gönülü konuşturanın da zihin olduğunu vurguladı.

Zihinlerin berraklaştırılması gerektiğini kaydeden Kurtulmuş, artık gönüllerde ve zihinlerde barışın ikliminin hakim olacağını dile getirdi.

Kurtulmuş, barut kokusu ve silahlar altında demokrasi dilinin hakim olamayacağına işaret ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye 1876’dan bu yana siyasi hayatı canlı bir ülkedir. Çok büyük bedeller ödendi. Suriye, Irak olmadıysak bunu kadim kardeşliğimize borçluyuz. En önemlisi de ortada hep bir sandık oldu. Darbe de olsa, bu millet ortaya sandık koymayı başardı. Önemli olan demokratik teamülleri ortaya koymaktır. Herkes bu memlekette bedel ödedi. Kürt de dindar da sağcısı, Alevisi, Sünnisi de diğer bütün siyasi kimlikler de bedel ödedi. Demokrasinin bu gücünü kaybetmeyeceğiz.”

Kurtulmuş, tecrübelerden hareketle olanın yeterli görülmemesi gerektiğini, en iyisine ulaşmak için çalışmanın önemli olduğuna değinerek, tüm halkların bir araya gelerek en iyisini ortaya koyacağına inandığını belirtti.

Zor bir süreçten geçildiğine dikkati çeken Numan Kurtulmuş, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Tüm sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri, siyasi partiler herkes elindeki imkanlarla barışın diliyle konuşsun. Türkiye’de bu barışı ortadan kaldıracak hangi riskler varsa, ortadan kaldıralım. İstenirse, Batman Türkiye’nin en huzurlu kenti olur ve bütün Türkiye’ye örnek olur. Bu topraklarda yaşayan Selahaddin’in çocuklarını, Kılıçarslan’ın torunlarını kimse tarih boyunca ayıramadı. Nice yabancılar geçip, gittiler bu topraklardan. Nasıl bu topraklarda bin 100 yıldır yaşıyorsak, yine de yaşamaya devam edeceğiz.”

‘Tedbirli olmak lazım’

Batman’da partisinin İl Danışma Kurulu Toplantısı’nın ardından gazetecilerin Hakkari’deki hain saldırıya ilişkin sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, başından beri milletin çözüm sürecinin başarıyla tamamlanmasını istediğini belirtti.

Sürecin bitmesini, yarıda kalmasını isteyen karanlık unsurların olduğunu, bunu başından beri bildiklerini vurgulayan Kurtulmuş, bunların bir takım tezgahlar ve oyunlar içinde olduklarını söyledi.

Kurtulmuş, şöyle dedi:

‘Maalesef bu süreçte örgütün de silah bırakmasını provoke etmek isteyen, milletin de barış sürecine ilişkin olumlu yaklaşımını ortadan kaldırmak isteyen bazı çevrelerin olacağı görünüyor. Bundan sonra da olacağı görünüyor. Tedbirli olmak lazım. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi hangi provokasyonu yaparlarsa yapsınlar, hangi adımı atarlarsa atsınlar, çözüm sürecinin bir numaralı muhatabı milletin kendisidir, 77 milyonun kendisidir. Bölge halkıdır, bu bölgenin insanlarıdır.’

Bölge halkının ve Türkiye’de yaşayan 77 milyon vatandaşın desteği devam ettiği müddetçe çözüm sürecinin istikametinde yollarına devam edeceklerini kaydeden Kurtulmuş, bunu yaparken de halkın güvenlik içerisinde yaşaması için gerekli tedbirleri alacaklarını vurguladı.

Güvenlik güçlerine karşı yapılacak bir takım provokatif eylemlerin önüne geçmek için de gerekli çalışmaları sürdüreceklerini anımsatan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Ama maalesef dünkü olay son derece sinsi bir şekilde gerçekleştirilmiş bir saldırıdır. Çok sinsi ve hain bir şekilde yapılmış bir saldırıdır. Hayatını kaybeden askerlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. İnşallah böyle olaylar bir daha olmaz. Bizim güvenlik güçlerimizin de bireysel anlamda çok daha dikkatli ve titiz bir şekilde bu süreçte davranmaları gerektiğini belirtmek istiyorum.’

‘Ailelerine, milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerine başsağlığı diliyorum’ diyen Kurtulmuş, ‘Bir daha annelerin ağlamaması, ocakların sönmemesi için Allah’ın izniyle barış sürecini en kısa süre içerisinde tamamlama iradesine devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

‘Türkiye bu zor virajı da geçecektir’

Kurtulmuş, olaylara büyük kitlelerin katılmadığını hatırlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

‘Bu kadar olaylar oldu, büyük kitle, makul çoğunluk bunların içine girmedi. Dolayısıyla çözüm sürecinin garantisi de ülkemizde yaşayan makul çoğunluktur. Türklerin ve Kürtlerin makul çoğunluğudur. Biz de Türklerin gururunu, Kürtlerin onurunu koruyacak bir çözüm sürecinin gerçekleştirilmesine bütün gücümüzle gayret sarf ediyoruz. Her şeye rağmen ümitvarım, inşallah Türkiye bu zor virajı da geçecektir.’

Kurtulmuş daha sonra Batman Valisi Azmi Çelik’i makamında ziyaret etti. Kurtulmuş ziyaretin ardından helikopterle Diyarbakır’a hareket etti.

[ad_2]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ