Kaylule ‘nin faydaları

Kaylule ‘nin faydaları
  • 14.11.2014
  • 3.909 kez okundu

KAYLÛLE’NİN FAYDALARI

Sünnet-i seniyye olan kaylule gün ortasında kuşluk vaktinden sonra ve öğleden sonra erken saatlere kadar süredeki kısa uyku­dur. Gün ortasındaki bu kısa dinlenme, özelikle gece namazına kalkanlar için çok faydalı ve din­lendiricidir. Uzmanlar genelde kaylulenin 30 da­kika ile sınırlandırılması gerektiğini belirtirler.

30 dakikalık bir öğle uykusu yaklaşık 2 saat­lik gece uykusuna denktir. Çok daha verimli olan bu uyku sayesinde günümüzün daha fazla vaktini faydalı yönde kullanma imkânı ortaya çıkar. Bun­dan uzun, örneğin 90 dakikadan fazla bir uyku ise daha derin uyku dönemine girmeye yol açar ve bu durumda beynin tekrar dinç hale gelmesi ve öğleden sonrası için hazır olması çok daha uzun sürer. Bu nedenle de gün ortasındaki uzun süreli uykunun faydası kısa olana göre daha azdır. Gün ortası kalkılınca uzun süre sersemlik hissi olmasının sebebi de budur.

Ancak kısa ve orta süreli uykunun beynin farklı bölgeleri ile ilgili faydaları vardır. 20-30 dakikalık uykudan uyanmak daha kolaydır ve hızlı bir dinlenme sağlanır. Yapılan araştırmalar bu kadar kısa bir uykunun bile hiç uyumamaya göre öğleden sonra daha dinç bir beyin fonksiyonuna sebep olduğunu göstermiştir. Ancak hafıza fonksiyonunu düzenlemek için biraz daha uzun, mesela 60 dakika gibi bir uyku gerekir. Yavaş dalga uykusu da denilen bu derin uyku fazında beynin hafıza fonksiyonu adeta tazelenir. En ideali ise biraz daha uzun olan ve tüm uyku fazlarını içeren ve hem hafızayı hem de beynin farklı fonksiyonlarını güçlendiren ve uyanıldığında sersemlik hali oluşturmayan yaklaşık 90 dakikalık uykudur.

Tabii günümüz dünyasında çalışanlar için bunları yapmak oldukça güçtür ama en azından 15- 20 dakikalık bile olsa mümkün olduğunda kaylule yapmak bizim için çok faydalı olacaktır. Aslında işverenler böyle kısa bir kaylulenin bile ne kadar be­yin performansını artırdığını bilseler çalışanlarına bunu mecbur tutabilirdi. Çalışkanlıkları ile tanınan Japonlar aslında bunu keşfetmiş gibi gözüküyor.

Gittikçe Japonya’da yayılan kısa kaylulenin çalışanların performansının arttığı gözlemlenmiş. Bu şekilde çalışanların hem daha verimli olduğu hem de daha az hata yaptığı anlaşılmış. Gittikçe yayılan bir uygulama ile büyük şirketler erkek ve bayanlar için ayrı kaylule odaları oluşturmaya başlamış bile. Hatta iş merkezleri çevresindeki bazı kafeler müşterilerine öğle yemeği ardından kaylule imkânı sağlayan yataklar bile sağlamaya başlamış. Üstelik bu kısa kaylule Japonların çalışma saatlerini de uzatmamış, işçiler öğleden sonra daha verimli çalışacağından bu uyku süresini normal çalışma saatlerine eklemeye gerek bile duymamışlar, tam tersi çalışma süresi 30 dakika kadar kısaldığı halde kaylule yapmamaya göre çok daha verimli çalışmaya yol açtığını gözlemlemişler.

Benzer şekilde uyku problemi yaşayan astronotlarını inceleyen NASA 40 dakikalık bir uykunun astronotların çalışma performansını %34, zihinsel dinçlik halini ise %100 oranında artırdığını fark etmişler. Yine araştırmacılar 90 dakikayı aşan uykunun ise hem gece uyku kalitesini düşürdüğünü hem de gündüz halsizlik oluşturduğunu bu neden­le kaçınılması gerektiğini bulmuşlar.

Peygamber Efendimiz (Sallalahu Aleyhi Vesselam) İn önemli sünnetlerinden biri olan kaylule için fırsat bulmaya çalışmalıyız. Özellikle işverenler bu önemli sünnete çalışanları için imkân sağlamalıdır. Japonların tecrübe ettiği ve gittikçe daha yaygın uyguladığı ve aslı Müslümanlara ait olan bu sünneti tekrar canlandırmayı hedeflememiz gerekiyor.

Konuyla ilgili Hadisler:

“Sahur yemeği ile gündüz tutacağınız oruca; öğle uykusuyla da (kaylule) teheccüt namazına kuvvet kazanın.” (İbn-i Mace)

“Biz Resulullah’la cumayı kılar sonra da kay­lule (öğle uykusu) yapardık.” (Buhari, Müslim Ebu Davud)

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ