İstanbul İslam Gençlik Başkenti İlan Edildi

İstanbul, İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesindeki İKGF-Dİ tarafından “2015 İslam Dünyası Gençlik Başkenti” ilan edildi.

İstanbul İslam Gençlik Başkenti İlan Edildi
  • 13.10.2014
  • 1.678 kez okundu

İKGF-Dİ Genel Sekreteri Büyükelçi Elşad İskenderov, düzenlediği basın toplantısında Dünya Ticaret Merkezi’nde devam eden İKGF-Dİ 2. Olağan Genel Kuruluna ilişkin bilgi verdi.

Genel kurulda İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye 45 ülkenin temsilcilerinin yer aldığını belirten İskenderov, ele alınan konuların hem gençleri hem de İslam coğrafyasını yakından ilgilendirdiğini kaydetti.

Radikal düşüncelerle mücadele ve gençliğe yönelik provokasyonların önünün alınması gerektiğini vurgulayan İskenderov, genel kurulda alınan yeni bir kararı açıkladı.

GENÇLERİN BULUŞMA MERKEZİ

İskenderov, genel kurulda kendilerini mutlu eden bir gelişme yaşandığını ifade ederek, “İstanbul, gençlerin buluşma merkezi tanındı. İstanbul 2015’in İslam Dünyası Gençlik Başkenti ilan edildi. Bu kapsamda çalışmalarımız devam edecektir” dedi.

Basın mensuplarının IŞİD’in saldırılarına ilişkin sorusu üzerine İskenderov, genel kurulda radikal İslam ve İslam imajını kötüleyen örgütlerin ideolojisi, onlarla mücadele konusunda bir çalıştay bulunduğunu söyledi.

Bu tür grupların kısasa hedeflenen, ideolojik boşlukta olan, intikam arayan, kendini ifade ve macera arayışında olan gençleri örgütlerine katmaya çalıştıklarını ifade eden İskenderov, İslamın sulh, barış ve hoşgörü dini olmasıyla ilgili özel eğitim programlarının gerçekleştirilmesi gerektiğini, önerilerinin ilgili kurullara ve yapacakları projelerde yer alacağını kaydetti.

istanbul 2015

Kaynak: AA

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ